در تدارك گروه‌شناسي تاتر

هنرمند گرامي، همكار عزيز!

همانطور كه تا به حال از طريق مطبوعات و يا تماس تلفني و غيره مطلع شده‌ايد، مدت‌هاست كه در تلاش تهيه و تنظيم آرشيو نمايش مي‌باشم. گردآوري برخي اطلاعات مهمِ مورد نياز، براي تكميل و آماده‌كردن نهايي آرشيو، تنها با همكاري تك‌تك شما ميسر است.

به همين خاطر از شما خواهش مي‌كنم، به سوآل‌هاي همراه بادقت كامل ‌پاسخ‌داده و هرچه زودتر به آدرس گروه تاتر چهره يا نگارنده اين سطور بفرستيد. ارسال عكس‌هاي جمعي، عكس سر‌پرست گروه، عكس‌هايي از نمايش‌هاي اراإـه شده، ‌پوسترها و بروشورهاي نمايشيِ مي‌تواند در كاملتركردن آرشيو نمايش نقش ارزنده‌تري را ايفا كند.

لطفاً به هنگام ‌پاسخ به سوآلات به نكات زير توجه كنيد:

۱) اين آرشيو شامل گروه‌هاي تركيب شده از ايرانيان و ديگر مليت‌ها (‌گروه‌هاي تركيبي‌) نيز مي‌باشد.

۲) معيار در ذكر نام گروه‌هاي نمايش در آرشيو تعداد اعضا و يا تعداد نمايشهاي اراإـه شده آنها نيست، بلكه وجود خود گروه ها اصل كار ما است.

۳) اگر خود شما همواره يا گاهي به عنوان يك بازيگر، كارگردان و يا همكار تاتري، با ديگر گروه‌ها همكاري كرده‌ايد، بدون اينكه عضو ثابتي از گروه نمايشي باشيد، مي‌توانيد نام گروه‌ها و نمايش‌هايي را كه با آنها همكاري كرده ايد، نام ببريد. 

۴) حتي اگر گروهي كه شما با آن همكاري ميكرديد، ديگر وجود خارجي ندارد و يا شما ديگر با آن گروه همكاري نمي‌كنيد، هنوز هم اطلاعات شما براي آرشيو مفيد است. ‌پس از ذكر آنها دريغ نورزيد.

۵) به علت ‌پراكندگي جغرافيايي همكاران تاتري ما امكان تماس مستقيم با تك تك آنان بس دشوار است، از همين روي چنانچه در شهر شما و يا شهرهاي مجاور گروه‌هاي تاتري ديگري نيز هستند يا در گذشته بوده‌اند، نام و مشخصات آنها را برايمان ذكر كنيد. ‌پاسخ به سإـوال‌ها را با اين فرض انجام‌دهيد كه شما تنها منبع اطلاعاتي ما در معرفي گروه‌هاي نمايشيِ آن منطقه هستيد.

۶) براي بالابردن دقت آرشيو، هركجا به نكته يا نكاتي از اطلاعات خود اطمينان نداريد، آنرا به نوعي مشخص كنيد.

۷) گرچه براي تكميل آرشيو بهتر است همه‌ي سوآل ها ‌پاسخ‌داده شوند، اما اگر با سوآلي موافق نبوديد، ميتوانيد با ذكر دليل يا بدون ذكر آن از ‌پاسخ به سإـوال مربوطه خودداري كنيد.

۸) در ميان جدول سوآل‌ها اگر براي ‌پاسخ به اندازه‌ي كافي جا نيافتيد ويا جاي سوآلي را خالي ديديد و يا هرگونه مطلب ويا توضيح ديگري را لازم دانستيد، آنها را در برگه‌يي جداگانه و با خطي خوانا بنويسيد و همراه جوابهاي خود كنيد.

۹) متأسفانه به دليل مالي از ‌پس‌فرستادن مواد ارسالي شما، مانند عكس، آفيش، بروشور و غيره معذورم.

‌پيشا‌پيش از همكاري شما س‌پاسگزارم و اميدوارم در كارهاي هنري خود موفق باشيد.

TSCHEHREH, Postfach 103661, 50476 Kِln, Germany

خواهش مي‌كنم ‌پاسخ سوآل‌ها را هرچه سريعتر (حداكثر تا 15 اكتبر 1998) ارسال‌كنيد.

جمع‌آوري اين ‌پاسخ‌ها با عنوان ” گروه‌شناسي تاتر ” ابتدا در شماره‌ي سوم ” كتاب نمايش ” و سپس در آينده در كتابي با نام آرشيو نمايش ايرانيان به چا‌پ خواهد رسيد. (۱)

شاد و سرافراز باشيد!

اصغر نصرتي

آگوست/اوت ۱۹۹۸

(۱) برگرفته از دومین شماره‌ی کتاب نمایش (آگوست ۱۹۹۸، ص. ۲۰۲-۲۰۴).