تاتر برونمرزی ایرانیان ۱۵
پیش به سوی تکمیل آرشیو تاتر
تاتر انگلیس/ ایرج امامی
تلاش برای تکمیل آرشیو تاتر برونمرزی همچنان ادامه دارد و خوشبختانه با همراهی و همکاری بسیاری از تاترورزان کار رو به پیشرفت است. تا کنون ۳۵ نفر از کشورهای مختلف اقدام به ارسال اسناد تاتری خود کرده‌اند.
تلاش برای تکمیل آرشیو تاتر برونمرزی همچنان ادامه دارد و خوشبختانه با همراهی و همکاری بسیاری از تاترورزان کار رو به پیشرفت است. تا کنون ۳۵ نفر از کشورهای مختلف اقدام به ارسال اسناد تاتری خود کرده‌اند.
گرچه هنوز تعدا افراد ارسال کنندگان چشمگیر نیست، اما عمده فعالان تاتری و مهمترین آنها را در برمی‌گیرد. علاوه بر این تلاش نزدیک به سی سال نگارنده نیز خود گنجینه‌ی با ارزشی را تا کنون مهیا کرده است. بی‌شک هنوز هم بیشتر اطلاعات من به جغرافیای اروپا محدود می‌شود و از آمریکا، کانادا و استراليا اسناد و خبر اندکی دارم. گرچه شماری از دوستان آمریکا اقدام برای ارسال اسناد کرده اند، با اینهمه از تاتر کل آمریکا به ویژه در ژانر معروف به «تاتر لس‌آنجلس» کمبودهای جدی دیده می‌شود.
از آن سه کشور وسیع بالا که بگذریم، اروپا هنوز مهمترین مرکز تاتر ایرانیان بوده و هست. در این میان انگلیس حداقل تا مدتها، پیش از برپایی فستیوال تاتر کلن، یکی از پرشورترین مراکز تاتر ایرانیان محسوب می‌شد. نگارنده پیش از این برخی از فعالین آنجا را (آقای ایرج جنتی عطایی و خانم سوسن فرخ‌ نیا) را معرفی کرده‌ام. خوشبختانه در این میان آقای ایرج امامی هم، به کمک دوست گرامی رضا بهرنگ، بخشی از اسناد تاتری خود را در اختیار نگارنده گذاشتند که از همین راه از ایشان و اقدام مهرانگیزشان سپاسگزارم.
ایرج امامی هم به قول معروف از قدیمی های تاتر برونمرزی ست. نمایش‌های بسیاری به کمک شماری از بازیگران قدیمی و تازه نفس در لندن به روی صحنه برده است که به گمانم اهل انگلیس و لندن با آنها بهتر از من آشنا هستند. نگارنده متاسفانه فقط نمایش «مهاجران» وی را در خاطر داشتم و همین کمک کرد تا جستجوگر و پیگیر باقی کارهای ایشان باشم که اکنون برخی از آنها را به آرشیو تاتر برونمرزی افزده‌ام.
ایرج امامی بر اساس اسناد ارسالی فعلی خود، نزدیک به بیست نمایش را در لندن کارگردانی کرده‌اند. در برخی نقش نویسندگی و در بیشتر آنها بازیگری را هم به عهده داشتند. از معروفترین‌انها می‌توان نمایش «خرس» با فرزانه تایید و «مهاجران» با جعفر والی نام برد. برخی از تلاش های اینجا به شکل عکس خواهد آمد.
با این امید که این آرشیو هرچه زودتر به یک تکمیل نسبی برسد و کار طبقه‌بندی و فهرست بندی آن نیز پایان پذیرد. در همینجا و در همین فرصت یکبار دیگر از همه دوستان و “حتی دشمنان”، اما فعالین تاتری، قدیم و جدید، درخواست می‌کنم که مرا در تکمیل این آرشیو یاری کنند و مطمئن باشند که گزندی از این راه برآنها نخواهم رساند!
چشم براه یاری شما عزیزان هستم.
با احترام
اصغر نصرتی (چهره)
۸ فوریه ۲۰۲۱