pastedGraphic.pngتاتر برونمرزی ایرانیان ۱۰

پیش به سوی تکمیل آرشیو تاتر

حرفهای خودمانی

نزدیک به ۳۰ سال است که در جمع‌آوری تاتر برون‌مرزی کوشا هستم. همچو سموری هرچه که در اینباره یافته‌ام به “انبار تاتری” خود سپرده ام تا شاید روزی به پایان کار رسم و نتیجه‌ی را بنمایانم.

۲۷ ماه مه سال جاری فراخونی تازه بدین منظور در جهان مجازی درج کردم که خوشبختانه شماری از تاترورزان بدان پاسخ مثبت دادند که از این میان شماری هم اقدام عملی خود را با ارسال اسناد اثبات کردند. اما هنوز از آرشیو کامل و تکمیل شده بسیار دور هستیم. 

هر کار اجتماعی با دشواری‌های بسیاری روبرو است و کار آرشیو هم از این قاعده به دور نیست. تنها موافقان نیستند که شما را در  کار  همراهی میکنند، مخالفان، “تنبل‌ها” و شکاکان هم با شما همراهند.

بحث مخالفان را که کنار بگذاریم، تنبل ها هم دو دسته اند، آنها که حوصله و وقت برای تنظیم داشته‌های خود ندارند. و شماری که دنیای مجازی را نمی‌شناسند و حاضر به اعتراف و طلب کمک نیستند و اداره پست محله را هم دورتر از توان و حوصله‌ی خود می‌دانند.

شکاکان هم زیر کاسه‌ی نه چندان پُر ما یک نیمه‌کاسه‌ی بزرگ و پرسود مشکوک می‌بینند و به همین خاطرحاضر به همکاری نیستند.

شماری هم ناز و افاده را ابزار کار و شرط همکاری می‌دانند و باید حوصله و نازکشی را وسیله‌ی کار دانست و منتظر ماند. 

شماری هم مقام خود را در تاتر بالاتر از آن می‌دانند که به یک فراخون خشک و خالی بسنده کنند و پاسخ مثبت دهند.

اندک شماری هم همکاری خود را از فیلتر اختلافات شخصی با نگارنده می‌گذرانند و تا پایان جنگ حیدری/نعمتی از هرگونه همکاری اجتناب می‌کنند.

اما با این ناملایمات نسبتا ملایم می‌توان کنار آمد و باید هنوز منتظر لبیک بسیاری از آنهایی بود که ندای فراخون به گوش و چشمشان خورده است. بی‌شک باید اعتراف کرد که ما هرگز با امکانات محدود خود به همه‌ی تاترورزان برون‌مرزی دسترسی نخواهیم یافت، اما هنوز امیدمان را برای تکمیل هرچه بهتر این آرشیو هم از دست نداده ایم.

تاکنون توانسته‌ایم همه‌ی اسناد موجود را توسط دوستان، از جمله و به ویژه بهمن عزیز، اسکن کنیم. در مرحله‌ی بعدی این اسناد در لیست «اجراشناسی» وارد خواهند شد که تا امروز شماری (۷۰۰ عدد) انجام گرفته است.  این اسناد شامل بروشور، تراکت، پوستر، جُنگ تاتری، بولتن ها می‌شوند. هنوز بریده جراید را اسکن نکرده ایم که امیدواریم به زودی انجام گیرد.

تا امروز  بیش از ۲۵ نفر شخصا به فراخون پاسخ مثبت عملی داده‌اند. در اینجا به پاس قدردانی نامشان را ذکر میکنم و امیدوارم کسی را فراموش نکرده باشم.

خانم‌ها نیلوفر بیضایی، شریفه بنی‌هاشمی، ژاله شعاری، عزت گوشه‌گیر، فرشته وزیری، وفادار/تهرانی، سیمین متین، فریده رضوی و آقایان حسین دریانی، علی کامرانی، حمید احیا، حمید جاودان، مسعود چم‌آسمانی، رضا افتخاری، داوود غلامحسینی، هومن زندی‌زاده، مسیح علی بیگی، آلن یادگاریان، خسرو شهریاری و سرآخر و در همین اوآخر مسعود رهنما و رضا رشیدپور و مهرداد هدایتی! از همه این عزیزان سپاسگزارم.

——————

اصغر نصرتی (چهره)

۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰

عکسها گنجینه، شیوه‌ی کار و نحوه‌ی جمع‌آوری آرشیو  ما را نشان می دهند.